PlayStation4 Pro
Jakie Playstation 4 kupić? PS4 Slim czy PS4 Pro?
Spór graczy o to, która konsola jest najlepsza trwa od lat. I chociaż jednoznaczne wskazanie zwycięzcy nie jest łatwe, to lektura naszego poradnika powinna pomóc w odpowiedzi na pytanie jaką konsolę wybrać.
Zwłaszcza że wielu graczy nie wyobraża sobie zabawy na sprzęcie innym niż konsole. Teoretycznie ich wybór nie jest tak duży jak mnogość zestawów komputerowych, ale mimo tego zakup nastręczać może pewnych wątpliwości. Decydujący się na konsole PlayStation 4 narzekać jednak nie będą, ale z pewnością warto, aby poznali tę platformę bliżej.
PlayStation 4 to niewątpliwie ogromny sukces producenta. Konsola pobiła wiele rekordów sprzedaży, co najlepiej świadczy o jej jakości. Nie tak dawno w oficjalnych komunikatach informowano, że do końca 2018 roku urządzenie znalazło ponad 76 miliony nabywców. Liczba ta wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się w najbliższym czasie zmienić.
PlayStation 4 – najpopularniejsza konsola na świecie
PlayStation 4 to model podstawowy. Zadebiutował jako pierwszy i może pochwalić się w związku z tym zdecydowanie największym gronem właścicieli. Do wyboru są dwa warianty – z dyskiem 500 GB lub 1 TB. To na nim bazuje pozostała dwójka i to właśnie podczas jej omawiania najlepiej uzmysławiają się wszelkie różnice pozwalając na zdecydowanie jakie PlayStation kupić
PlayStation 4 Slim – dla ceniących stylistykę
PlayStation 4 Slim często nazywana jest odchudzoną wersją pierwowzoru. Wydaje się ona idealną propozycją dla osób liczących na tę samą wydajność, ale jednocześnie atrakcyjniejszą stylistykę. Nie jest tajemnicą, iż konsola najczęściej zdobi salon i PlayStation 4 Slim wypadnie w tej roli bez zarzutu.
Dość powiedzieć, że PlayStation 4 Slim charakteryzuje się obudową o wymiarach 288 x 265 x 39 mm i jest tym samym o ponad 30% mniejsza od PlayStation 4. Dodatkowo producent postawił na bardziej zaokrąglone krawędzie, co przekłada się na mniej agresywną stylistykę. Tym bardziej, że nie znajdziemy tu błyszczących elementów, cała obudowa jest matowa.
Jak już zostało wspomniane, wydajność pozostała bez zmian. Brak korekt w zakresie podzespołów nie oznacza jednak, że nic się nie zmieniło. Producent wykorzystał zdobyte doświadczenie, dzięki czemu udało mu się zadbać o zdecydowanie lepsze zarządzanie energią, której PlayStation 4 Slim pobiera zauważalnie mniej. Mówić można tu o oszczędności około 35% energii.
Nieco lepiej prezentuje się tu również kontroler DualShock 4, który został wzbogacony o świetlny wskaźnik w górnej części gładzika.
Podobnie jak pierwowzór, konsola PlayStation 4 Slim oferowana jest w wersjach z dyskami twardymi o pojemnościach 500 GB oraz 1 TB.
Sprawdź również Jakie akcesoria do PlayStation 4 warto kupić?
PlayStation 4 Pro – najwydajniejsza konsola na rynku
Na zdecydowanie więcej zmian liczyć można w przypadku PlayStation 4 Pro, która jest obecnie najwydajniejsza konsolą. Nie tylko jeśli weźmie się pod uwagę ofertę Sony, ale rynek tego typu urządzeń w ogóle.
Różnice w stylistyce są zauważalne, ale całość utrzymano w podobnym tonie. Rozmiary zostały tu zauważalnie zwiększone, podobnie jak waga. Nie jest to jednak w stanie przysłonić zmian w specyfikacji. Te są na tyle istotne, że niosą za sobą zdecydowanie lepsze doświadczenia dla graczy.
Czym cechuje się PlayStation 4 Pro?
Po pierwsze, oczekiwać można tu nieco pokaźniejszej palety złączy, których nigdy za wiele. PlayStation 4 Pro korzysta wprawdzie z tego samego procesora co pozostali członkowie rodziny PS4, ale jego taktowanie zostało zauważalnie podniesione – z 1,6 GHz do 2,1 GHz. Nie bez znaczenia jest też zwiększona przepustowość pamięci, ale na pierwszy plan i tak wysuwa się GPU. To właśnie moc graficzna przeszła największą korektę, wzrastając z 1,84 TFLOPS do aż 4,2 TFLOPS.
Wiele osób pytać może, czy robiące wrażenie w teorii liczby mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w praktyce? Zdecydowanie tak. PlayStation 4 Pro przygotowano z myślą o graczach nie lubiących kompromisów i chcących cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie – w wyższej płynności (więcej klatek na sekundę) i rozdzielczości 4K (skalowanej, a niekiedy natywnej).
Przejście na nią z Full HD było dość gorączkowo oczekiwane i nie da się ukryć, że wpływa na odbiór gier czy przesyłanych strumieniowo filmów i seriali (z Netflix, YouTube czy innych aplikacji rozrywkowych), które również prezentować można w 4K.
Wady? Prócz przywoływanych już rozmiarów warto nadmienić, iż mamy tu do czynienia z większym poborem prądu. Przy mocniejszych podzespołach nie dało się jednak tego uniknąć, a jak już zostało wspomniane, mowa tu o platformie dla osób nie uznających kompromisów.
Większym mankamentem może być zatem brak napędu Blu-ray UHD, który wedle plotek miał się pojawić, a ostatecznie go zabrakło – podobnie jak w pozostałych dwóch konsolach z tej serii.
Wyższa rozdzielczość to jedno, ale wydajność PlayStation 4 Pro pozwala twórcom gier na dopracowanie chociażby takich elementów wizualnych jak dym, woda, ogień czy roślinność – wyglądają one bardziej naturalnie, są pełniejsze szczegółów. Dochodzi to tego szansa na wykorzystanie antyaliasingu (gładsze krawędzie) czy większe odległości rysowania, dzięki czemu horyzont sięga dalej, a widziane w oddali obiekty są bardziej szczegółowe.
Konsole PlayStation – porównanie specyfikacji PS4 Slim i PS4 Pro
Porównajmy specyfikacje konsol PlayStation 4, PlayStation 4 Slim oraz PlayStation 4 Pro.
Model |
PlayStation 4 / PlayStation 4 Slim |
PlayStation 4 Pro |
Procesor CPU |
8x AMD Jaguar x86-64 1,6 GHz |
8x AMD Jaguar x86-64 2,1 GHz |
Procesor GPU |
18 CU AMD Radeon GCN 800 MHz 1,84 TFLOPS |
36 CU AMD Radeon GCN 911 MHz 4,2 TFLOPS |
Pamięć |
8 GB GDDR5 256-bit 1375 MHz 176 GB/s |
8 GB GDDR5 256-bit 1700 MHz 218 GB/s |
Łączność bezprzewodowa |
Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 |
Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 (LE) |
Dysk |
500 GB lub 1 TB |
1 TB |
Wymiary |
305 x 275 x 53 mm (PS4) 288 x 265 x 39 mm (PS4 Slim) |
327 x 295 x 55 mm |
Większość nowych gier jest już dostosowana do możliwości PlayStation 4 Pro i w pełni wykorzystuje moce tej platformy. Pozwala to cieszyć się omawianymi wyżej efektami, a niekiedy także zwiększoną liczbą opcji graficznych do wyboru – na wzór PC, chociaż w mniejszej skali. Jeśli chodzi natomiast o starsze tytuły, spora część z nich doczekała się odpowiednich aktualizacji.
Sprawdź koniecznie artykuł Najlepsze gry na PS4. Ranking TOP 10 gier, gdzie znajdziesz mnóstwo tytułów, w które koniecznie trzeba zagrać, a także gry, które dopiero się ukażą w najbliższej przyszłości.
PlayStation 4 z obsługą technologii HDR
Kwestia wsparcia technologii HDR (High Dynamic Range) warta jest tego, aby poświęcić jej chwilę uwagi. Niekiedy mylnie sądzi się bowiem, iż wspiera ją tylko najwydajniejsza z omawianych konsol. Nie jest to prawdą.
HDR towarzyszy wprawdzie PlayStation 4 Pro od jej premiery, ale obsługiwane jest na wszystkich konsolach z tej rodziny. Zasada ta obowiązuje od momentu pojawienia się aktualizacji 4.0. Producent postarał się, aby rozwiązaniem zapewniającym bardziej żywe, jaskrawe kolory cieszyć mogli się wszyscy gracze.
HDR daje możliwość wyświetlania gamy kolorów zdecydowanie bliższej spektrum barw, jakie dostrzegalne są przez nasze oczy. Warto jednak pamiętać, że niezbędny jest to tego telewizor, który również obsługuje wymienioną technologię.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz artykuł Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range.
Którą wersję PlayStation 4 wybrać? PS4 Slim czy PS4 Pro?
Podsumowując, PlayStation 4 i PlayStation 4 Slim to identyczna wydajność, ale delikatnie różniąca się stylistyka, a przede wszystkim odmienne rozmiary i energooszczędność (lepsza w mniejszej konsoli).
PlayStation 4 Pro to z kolei zdecydowanie mocniejsze podzespoły, możliwość cieszenia się rozdzielczością 4K i najlepszy wybór dla planujących przygodę z rzeczywistością wirtualną (Playstation VR).
Odpowiedź na pytanie jakie PlayStation kupić jest więc uzależniona od potrzeb, preferencji i zasobności portfela. Różnice w cenach są bowiem zauważalne.